Jacob Engelbert Sundberg såsskål

603075

JACOB ENGELBERT SUNDBERG (verksam i Sundsvall 1850-1875), såsskål med fat, silver, Sundsvall 1858, skål i slät modell invändigt förgylld, fat med profilerad kant med dekor av druvklasar, fästring i fatet där skål kläms fast, H ca 7 cm, Diam ca 12,5 cm, vikt ca 340 gram

Repor, förgyllning med slitage

Silver

Makadamgatan 11, Helsingborg

Budhistorik (3 bud)

4548262
1 400
4545616
4543259

Slutpris SEK:
1 400
137 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.