Rya Finland signerad 1826

602541

RYA, Finland, med initialer och datering HE 1826, flossaväv, ull, 190x148 cm

LITTERATUR
Jämför Sirelius, U.T., Finlands ryor, Helsingfors 1924, bild 95, jämför mönster med rya från Kuru daterad 1824.

PROVENIENS
Johan Mannerheim (1868-1934), Grensholms slott i Östergötland, vidare i arv till dottern Annika Mannerheim Seefried, vidare i arv till nuvarande ägare.
Johan Mannerheim var bror till marskalken Gustaf Mannerheim (1867-1951).

lagningar, baksidan med förstärkning samt upphängningsanordning

Mattor/Textilier, Ryamattor, Mattor/Textilier, Allmoge

Rya Finland signerad 1826

Budhistorik (25 bud)
4601768
6 800
4584517
6 600
4584517
6 400
4601764
6 200
4584517
6 000

Slutpris SEK:
6 800
649 EUR, 730 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.