Ägg porslin, ryssland

602185

ÄGG, porslin, omkring sekelskiftet 18/1900-tal, Ryssland, vitglaserat porslin med handmålad dekor av blomster samt kejsarmonogram i kyriliska bosktäver "AF", för Alexandra Fjodorovna och "XB" för Christos Voskerese, "Kristus är uppstånden", genomdragen upphängningsanordning i ljusblå sammet, äggets längd ca 6,5 cm

Bruksslitage, mindre ytslitage i form av enstaka fläckar, blekt och nött sammetstyg

Keramik/Porslin, Diverse, Selected

Ägg porslin, ryssland

Budhistorik (15 bud)
4579412
6 400
4579206
6 200
4579206
5 600
4577835
5 400
4577835
4 800

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.