Ingemar Johansson Floyd Patterson Sport

547529

INGEMAR JOHANSSON vs FLOYD PATTERSON, VM MATCHEN 1959, celluloid-FILM i plåtfodral - privat färgfilm av Lennart Jacobsson, innehåll: från bla delar av boxningsmatchen mellan Ingo & Floyd, träningsläger/sparring inför matchen i Grossingers där bla promotor och tränare visas samt resebilder i USA år 1959; Bell & Howell modellserie 134 "Dubbel-8" KAMERA (användes vid inspelningen), MATCHPROGRAM från Yankee Stadium 1959, 2 MATCHBILJETTER; Sports Illustraded 1959, fotografier 1959, 1 vykort stämplat 1959;

En av biljetterna är signerad av boxaren Olle Tandberg den andra är en RAIN CHECK (POSTPONENT STUB);

PROVENIENS:
Filmen som vi nu auktionerar ut visas i DVD:n "Året var 1959", dokumentär av SVT, Olle Häger, Jonas Fohlin och Kjell Tunegård. Enligt uppgift (Häger) är denna film kanske den enda i färg. Även Dvd:n ingår i denna post. Filmen samt intervjuv med ägaren visades även i SVT:s Go'kväll i april 2018

Sportmemorabilia, Tema, Diverse

Budhistorik (4 bud)

4457098
1 300
4457097
4457096
4457094
550

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.