Kongressmedaljer 1894 och 1924 Sport

544435

KONGRESSMEDALJER 2 st, "LE CONRÈS INTERNATIONAL DE PARIS PROCLAME LE RÉTABLISSEMENT DES JEUX OLYPIQUES", 23 JUIN 1894, brons, diameter 50 mm, "LES NATIONS ASSEMBLÉES CÉLEBRENT LE TRENTIÈME ANNIVERDAIRE DE L´OLYMPISME RENOVÉ", 23 JUIN 1924, brons, diameter 50 mm;

PROVENIENS: Otto Järnulfs samling

HISTORIK:
Pair of medal on the restauration of the Olympic Games. The first, official medal called «Sorbonne» dated from june 23th, 1894. The second, 30th anniversary of the restauration of the olympic Games, 1924. Bronze.

1 med mindre kantnagg

Sportmemorabilia, Tema, Vapen/Medaljer

Budhistorik (9 bud)
4455888
8 200
4456241
8 000
4455888
5 400
4456240
5 200
4455888
4 200

Slutpris SEK:
8 200
826 EUR, 938 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.