John Georg Arsenius, Elegant herreman med häst

566090

JOHN GEORG ARSENIUS (1818-1903): Elegant herreman med häst, signerad och daterad I Arsenius (18)81, olja på kopparpannå, 19 x 27,5 cm

Arsenius for till Paris efter akademitiden och han kom tillsammans med sina konstnärsvänner Nils Kreuger och Christian Skredsvig att ägna sig år hästmåleri. Hans motiv kom att domineras av eleganta och nervösa fullblodshästar från kapplöpningsbanorna i Paris, Chantilly och Deauville och hans köpkrets var främst en burgen kapplöpningspublik. Arsenius kom att stanna i Frankrike livet ut.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

Konst, Äldre måleri, Collection

Budhistorik (6 bud)
4358452
6 000
4356466
5 000
4354293
3 200
4342672
4339865

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.