Golvur, William and Mary, av Christopher Gould

565723

GOLVUR, William and Mary, av Christopher Gould (verksam i London 1682-1718) signerad Christop Gould Londini Fecit, graverad urtavla i mässing med romerska siffror, hörnen med serafer, fanerad med jakaranda, lönn och valnöt, stomme i ek, monteringar av förgylld mässing, huven med genombruten dekor, skulpterade och förgyllda balustrar, hörnen med pelare, sidorna med glasade luckor, fodralets front med ymnig marqueterie dekor av växtornamentik, helslag, datum och sekundvisare, repetition, spelverk med 13 klockor, pendel, tre lod, vev och nyckel medföljer, höjd 238 cm

PROVENIENS: Greve riksmarskalk Ludvig Douglas (1849-1916), Stjärnorps slott, Stjärnorps socken, Östergötlands län

Ställvisa fanérskador, lagningar och kompletteringar, smärre dekorskador, lister och en kröndekor saknas

Klockor/Ur, Golvur, Collection

Budhistorik (32 bud)
4362889
92 000
4362884
90 000
4362887
88 000
4362884
86 000
4362882
84 000

Slutpris SEK:
92 000
8 878 EUR, 10 083 USD
Utropspris SEK:
75 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.