Pablo Picasso, Dans l'Atelier

565469

PABLO PICASSO (1881-1973); Dans l'Atelier, signerad och numrerad Picasso 15/50 och daterad i plåten 15 mars 1965. Etsning och akvatint, 1965, tryckt på Richard de Bas papper, 24,7 x 38,3 cm, bladstorlek 39 x 52 cm.
Signed and numbered. Etching and aquatint, 1965.
The paper sheet is yellowed and slightly wavy.

LITTERATUR
Bloch 1227

PROVENIENS
Inköpt 1973-74 på Galleri Östermalm, Stockholm

För frågor och konditionsrapport kontakta ebba.de.faire@auktionsverket.se

Bladet gulnat och något vågigt

Konst, Grafik, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Pablo Picasso, Dans l'Atelier

Budhistorik (11 bud)
4350346
26 000
4362910
25 000
4350346
24 000
4359872
23 000
4350346
17 000

Slutpris SEK:
26 000
2 509 EUR, 2 850 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.