Ampel stockholmsarbete i empire

564439

AMPEL, stockholmsarbete i empire, för fyra ljus, i form av romersk oljelampa, matterad och polerad brännförgylld brons samt förgylld och mörkpatinerad mässing, ljusarmar i form av akantus krönta av eldslågor, botten med växtornament, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 65 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage, spår av el, kompletterad

Metall, Collection, Belysning

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
4361728
10 000
4361727
9 800
4361726
9 600
4361725
9 400
4361236
9 200

Slutpris SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.