Kandelabrar Nikolaus I

564438

KANDELABRAR, ett par, Nikolaus I, sannolikt Baltikum, för vardera två ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta på kulfötter, pylonformat postament med stjärnor och lagerkrans, stående karyatid krönt av pinjekotte, ljusarmar av växtornamentik med bladhölstrade ljuspipor, höjd 36,5 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2017, nr 1109, jämför mycket snarlika kandelabrar

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage

Metall, Collection, Belysning

Nybrogatan 32, Stockholm

Kandelabrar Nikolaus I

Budhistorik (7 bud)
4362480
18 500
4346880
16 500
4346879
14 500
4346876
8 200
4345337
4 200

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.