Porträtt 1700-tal Vapen

562458

JOHANN HEINRICH WEDEKIND (1674-1736): porträtt, 1 par, föreställande: Johan Gottschalk Tranæus (1650-1718) Admiralitetsläkare i Karlskrona, samt gemål Elsa Karlström (1668-1772), varav den första signerad samt daterad a tergo, olja på duk, ca 70x88 cm

Historik: Johann Friedrich Wedekind är känd som hovmålare till Peter den Store samt för flera porträtt av Karl IIX; Johan Gottschalk Tranæus var admiralitetdmedicus, medicine doktor, samt assesor, verksam i Karlskrona, sedmera gift med Elsa Carlström, dotter till bruksspatronen och adelsmannen Johan Carlström

Renoverade, geneologi medföljer, damporträtt med något bukig duk i övre vänster hörn

Konst, Äldre måleri, Specialauktion

Rum 1

Porträtt 1700-tal Vapen

Budhistorik (12 bud)
4358263
27 000
4357032
26 000
4356451
25 000
4356653
25 000
4356451
24 000

Slutpris SEK:
27 000
2 606 EUR, 2 959 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.