Spegel barock 1700-talets första hälft

558399

SPEGEL, barock, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, infattade krön- och kantglas med bemålning av växter och fåglar, krönet med ymnig dekor av blomsterurna, akantus, voluter och snäcka, fasettslipat och kvicksilverfolierat glas, ramen i furu, bakstycke i ek, 137 x 66 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre skador och lagningar, krönglas med sprickor, färgbortfall, smärre folieringsskador

Speglar, Collection

Budhistorik (31 bud)
4362329
50 000
4363009
48 000
4362329
46 000
4363008
44 000
4362329
42 000

Slutpris SEK:
50 000
4 825 EUR, 5 480 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.