Bordspendyl parisarbete i Louis XVI

Föregående | Översikt | Nästa

556636

PENDULE PORTIQUE, parisarbete i Louis XVI, signerad Le Roy Paris Égalité (sannolikt avseende Basile Charles Le Roy, urmakare i Paris 1785-1839, från 1789 Le Rue de Egalité), brännförgylld och mörkpatinerad brons samt lackerade sparytor, sockel av marmo nero och carraramarmor, emblem och sceneri av musicerande putti, portik med kannelerade pelare, blomsterfestonger, genombruten balustrad, urhus med växtornamentik, krönt av putti bärande medaljong av jasperware föreställande Louis XVI, emaljerad urtavla med arabiska siffror, pendel med strålglans och Apollons huvud, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 75, 47 x 19 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, smärre nagg, ställvisa dekorförluster samt lagningar. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.

Klockor/Ur, Bordsur, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

556636 - Bordspendyl parisarbete i Louis XVI
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (5 bud)
4335193
7 000
4335189
4335186
4332517
4332363

6 dagar kvar
Avslutas 2018-10-23
10:27   (11:27 )
AKTUELLT BUD SEK:
7 000
684 EUR, 800 USD
Utropspris SEK:
30 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.