Bordspendyl sengustaviansk Pehr Henrik Beurling

556635

PEHR HENRIK BEURLING (urmakare i Stockholm 1783-1806), bordspendyl, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad Beurling Stockholm, brännförgylld mässing, fanerad och massiv mahogny, runt urhus med roulettedekor, urtavla i emalj med arabiska siffror, baksidan med kupat glas, pendel i form av Apollons huvud mot strålglans, lunett på postament och sockel med pärlstav, avslutande kulfötter, helslag, medföljer dragnyckel och pendel, höjd 34 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre emaljskador, en mindre pärlstav saknas. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.

Klockor/Ur, Bordsur, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (9 bud)
4363280
24 000
4363278
22 000
4357365
21 000
4354553
20 000
4344975
12 500

Slutpris SEK:
24 000
2 316 EUR, 2 630 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.