Bordspendyl sengustaviansk Pehr Henrik Beurling

Föregående | Översikt | Nästa

556635

PEHR HENRIK BEURLING (urmakare i Stockholm 1783-1806), bordspendyl, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad Beurling Stockholm, brännförgylld mässing, fanerad och massiv mahogny, runt urhus med roulettedekor, urtavla i emalj med arabiska siffror, baksidan med kupat glas, pendel i form av Apollons huvud mot strålglans, lunett på postament och sockel med pärlstav, avslutande kulfötter, helslag, medföljer dragnyckel och pendel, höjd 34 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre emaljskador, en mindre pärlstav saknas. Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.

Klockor/Ur, Bordsur, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

556635 - Bordspendyl sengustaviansk Pehr Henrik Beurling
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (6 bud)
4354553
20 000
4344975
12 500
4344914
11 500
4336122
11 000
4332797
10 500

3 dagar kvar
Avslutas 2018-10-23
16:36   (17:36 )
AKTUELLT BUD SEK:
20 000
1 818 EUR, 2 100 USD
Utropspris SEK:
30 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.