Jacka medalj och tackbrev Vapen

554350

UNIFORMSJACKA, MINNESMEDALJ och BREV, Finska vinterkriget, jacka svensk m/1939 (modellen kom att utdelas först till frivilligkåren i Finland 1939-40), vinterkrigets minnesmedalj med släpspänne samt tackbrev från fältmarskalk Gustaf Mannerheim, byxor, båtmössa och kartfodral medföljer.

Proveniens: Svensk frivillig Sergant Erik Gustaf Georg Anders Henrik Fahl, 1912 - 2002

Jacka med mindre hål/malskador

Diverse, Samlarobjekt, Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen, Specialauktion

Kundcenter

Budhistorik (16 bud)
4361371
8 400
4360918
8 200
4361357
8 200
4360918
7 400
4361351
7 200

Slutpris SEK:
8 400
764 EUR, 882 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.