Värja Vapen

537025

VÄRJA, svensk, 1800-talets mitt, sk infanteriofficervärja, eneggad skålslipad klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste med kavellindning av tvinnad koppartråd, slät knapp, läderbalja med två beslag, längd ca 98 cm

Övre beslaget på baljan löst, något stukad parerplåt

Vapen/Medaljer, Blankvapen, Specialauktion

Kundcenter

Värja Vapen

Budhistorik (17 bud)
4360638
4360401
4360536
1 900
4360401
1 800
4360519
1 700

Slutpris SEK:
200 EUR, 231 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.