Skeppslyktor HMS Manligheten

536937

SKEPPSLYKTOR, 1 par, s.k. skottlyktor, svenska flottan, "HMS Manligheten", Karlskrona Lampfabrik, för stearinljus, höjd ca 33 cm

Historik: "HMS Manligheten" var ett pansarskepp i den svenska flottan. Hon byggdes mellan åren 1901-1903 av Kockums Mekaniska Verkstad och var det fjärde och sista fartyget i Äran-klassen. Sjösattes 1 december 1903.

Slitage, mindre skador

Nautica/Technica, Belysning, Tema

Monter 30

Skeppslyktor HMS Manligheten

Budhistorik (21 bud)
4336781
7 400
4336884
7 200
4336781
7 000
4336882
6 800
4336781
6 600

Slutpris SEK:
7 400
673 EUR, 777 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.