Samling dokument 1619-1755 ca 100 st

566495

SAMLING DOKUMENT 1619-1755. Omfattande samling bestående av drygt 100 adliga handskrifter daterade 1619 - 1755. Samlingen innehåller bl.a. förpantningsbrev, kvittenser, privilegiebrev, köpebrev, taxor, resolutioner och inventarielistor. Till största del originalhandskrifter, samt en mindre del samtida avskrifter.

Samlingens äldsta dokument är ett brev från Bengt Jöransson Sparres hustru Kerstin Åkesdotter Bååt till Carl Carlsson Gyllenhjelm, daterat den 10 november
1619 i Nyköping och det yngsta ett dokument av Erik Svedenstierna daterat i Stockholm den 8 november 1755.

De flesta dokumenten daterade under 1600-talets andra hälft. En betydande del av samlingen behandlar Sveriges besittningar i öst med resolutioner och anvisningar skrivna till och från Reval och Riga.
Dokumenten undertecknade av Johan von Strokirch, Anders Lagercrona, Pär Bagge, Gustaf Berghman, Johan Friesendorff, Christoffer Freidenfelt, Jacob Gyllenborg, Johan Leijonberg, Nils Bååt, Johan Adler Salvius, Johan Stjernhöök, Pehr Kalling, Hans Rålamb, Wilhelm Gyllenskepp, Gustav Soop, Christer Hoorn, Carl Gustaf Wrangel, Gustaf Banér Clason, Jacob de la Gardie, Gabriel Oxenstierna, Claes Fleming, Johan von Nandelstadt, Margareta Brahe, Jacob Snack, Carl Gustav Oxenstierna, Otto Lode, Adolf Magnus Klingspor och Johan Qvickelberg.

Dokumenten till största del i folio (ca 300 x 200 mm), samt ett tiotal dokument i mindre format (det minsta 130 x 200 mm). Till största del i gott skick, en del handlingar med revor och fläckar samt skadade sigill.

Samlingen ej fullständigt genomgången.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Samlingen ej fullständigt genomgången. Övrigt se texten.

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer

Budhistorik (5 bud)
4234645
6 000
4233486
4 400
4230489
4 200
4220658
4220317

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.