Karl X Gustav undertecknad dokument 1655

566494

KARL X GUSTAV (1622-1660), kung av Sverige 1654. Egenhändigt undertecknad konfirmation.

Konfirmation för den av drottning Kristina utfärdade årliga pensionen av 1000 riksdaler till Maria Eufrosyne av Pfalz (1625-1687). Daterad i Stockholm 22 juni 1655.
Folio (320 x 200 mm). 4 sidor, varav 2 skrivna. Ett par småfläckar, spår av det saknade papperssigillet.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Se text

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer

Budhistorik (5 bud)
4234633
4225162
4222518
500
4220806
4219468

Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.