Karl XII:s stora kyrkobibel från 1703

566391

KARL XII:S BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 1702.

Folio (440x275 mm). (92), [saknar 4 sidor i slutet - "Kort underrättelse om biblisk mått, wigt och mynt] (1)-962 (saknar sista opaginerade bladet med rättelser) s. Graverat extra titelblad, titelblad tryckt i rött och svart med träsnittsvignette (graverad titel och titel med lagade revor, förstärkt på baksidan, fläckar, anteckningar bl.a. från 1836 på titel), graverat porträtt av Karl XII, 7 graverade kartor och planscher (1 saknas, Karl XII förstärkt på baksidan, reva, fläckar). Extra porträtt på Karl XII uppsatt på baksidan av titelbladet.
Samtida brunt skinnband på träpärmar, nött och sliten, spricka i främre inre fals, guldpressade ramar, spännen och beslag av mässing (stämplar av gelbgjutaren Clas Christian Hartwich, som vann burskap 1702), rikt guldornerad rygg med sju upphöjda bind, titelfält med guldornerad text "Biblia", skador i nedre kant, hela guldsnitt, senare för- och eftersättsblad, förstärkt i inre falsar. Text något fläckad, några marginalrevor, 1 ark löst i början.

Denna imponerande bibel gavs ut i 4000 exemplar, varav 2500 exemplar var reserverade för Sveriges kyrkor. Förordet skrevs av ärkebiskop Eric Benzelius. Titeln är graverad av J. van Aveelen, porträttet efter teckning av Axel Sparre, graverat av von Aveelen och planscherna och kartorna föreställer bl.a. templet i Jerusalem, aposteln Paulus resor m.fl., bl.a. graverade av Truls Arfwedson, Anders Wijkman.

Se text

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Budhistorik (22 bud)
4242848
21 000
4244847
20 000
4242848
11 500
4234407
11 000
4242847
11 000

Slutpris SEK:
21 000
2 115 EUR, 2 402 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.