Arabisk handskrift troligen tidigt 1800-tal

566387

ARABISK HANDSKRIFT, troligen tidigt 1800-tal.

Liten 8vo. Totalyta ca 180 x 115 mm, textyta ca 110 x 60 mm. Omfattande ca 110 blad. Mot slutet senare handskrift av annan hand, möjligen en bönbok.
Text i svart tusch, med röda markeringar och punkter i guld, inom ram med guld och rött. Två tiitelblad med dekorerat ramverk i blått, rött, rosa och guld, 1 uppslag med två miniatyrer över Mekka och Medina (några småfläckar, även i marginal).
Flera blad loss, mest i slutet, flera med lagningar, någon med pappersförlust i marginal, sista bladet med lagning och förlust, 1 blad nedskuret, revor längs ramarna på något blad. En del marginalanteckningar med arabisk skrift.
Samtida grönt klaffband i skinn, pärmar med gulddekor (nött, fläckar). Liten senare bibliotekslapp på insidan av pärmen.

Se text

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer, Orientaliskt

Budhistorik (6 bud)
4247882
5 000
4247881
4247683
450
4247681
4246406

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.