Sockerskål samt fat Bernt Erlandsson

566124

BERNT ERLANDSSON, sockerskål samt fat, silver, Kristianstad, 1906-7, empirestil, invädingt förgylld, dekor av fleuroner, delvis godronnerad, höjd ca 18 cm, totalvikt ca 633 g

Bruksslitage, ställvis anlöpning och mindre repor

Silver, Övriga silverföremål

Budhistorik (3 bud)

4240205
4238473
4238472

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.