Spegel empire

566087

SPEGEL, empire, 1820-/30-tal, Stockholmsarbete, förgylld och bronserad, dekor i pastellage av bl a blomsterkorg, belagd med slagmetall, med otydlig hallstämpel på baksidan, höjd ca 118, 54 cm

Senare bronserad, sannolikt senare glas med anlöpning, senare bakstycke, mindre dekorbortfall, torrsprickor, slitage

Speglar

Rum 8

Spegel empire

Budhistorik (21 bud)
4252039
3 800
4252016
3 600
4251715
3 400
4252009
3 400
4251715
3 200

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.