Saltkar från troligen Gjövigs glasbruk

565587

SALTKAR, 1 par, troligen Gjövigs / Gjöviks glasbruk, Norge, 1800-talets första hälft, koboltblå glasmassa med påklippt kant runt mynning och fot i opakvit glasmassa, höjd ca 5,5 cm

En fot med lagning och nagg

Glas, Övrigt glas

Monter 9

Budhistorik (13 bud)
4230796
3 600
4230794
3 400
4230779
3 200
4230792
3 200
4230779

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.