Märta Måås-Fjetterström matta

565536

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Pompan", röllakansmatta, formgiven 1939, reliefflossa, signerad AB MMF, tillverkad efter 1941, 311x 202 cm

HISTORIK: Mattan formgavs för Riksdagshuset 1939.

slitage, fläckar, skadade fransar, lagning

Mattor/Textilier, Design, Selected

Märta Måås-Fjetterström matta

Budhistorik (12 bud)
4244771
21 000
4243637
20 000
4242987
16 000
4242874
15 500
4242161
15 000

Slutpris SEK:
21 000
2 027 EUR, 2 302 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.