Märta Måås Fjetterström matta

565528

MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM, "Röda Åttan", röllakansmatta, formgiven 1928, inköpt på 1950-talet, geometriskt mönster i röd färgskala, signerad AB MMF
221x207 cm exklusive fransar

Slitage, smärre skada

Mattor/Textilier, Design, Selected

Märta Måås Fjetterström matta

Budhistorik (11 bud)
4244989
26 000
4244967
25 000
4244988
24 000
4244967
22 000
4235371
21 000

Slutpris SEK:
26 000
2 509 EUR, 2 850 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.