Prakturna flintgods 1700-tal

565485

PRAKTURNA, flintgods, troligen Rörstrand, 1780-tal, gustaviansk, marmorerad, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong med antikiserande motiv, bronserade detaljer, på kvadratisk fotplatta, höjd ca 42 cm

LITTERATUR: Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin", Lund 1980, sid. 118 samt Bengt Nyström & Jan Brunius, "Rörstrand 280 år", Kina 2007, sid. 27

Lock saknas, lagningar, senare bronsering

Keramik/Porslin, Selected

Prakturna flintgods 1700-tal

Budhistorik (6 bud)
4240201
4233884
500
4231907
450
4230293
4230218

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.