Prakturna flintgods 1700-tal

565473

PRAKTURNA MED LOCK, flintgods, troligen Marieberg, 1780-tal, gustaviansk, gul glasyr, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong med motiv i sepia av "Souvenir Grand Tour", bronserade detaljer, på kvadratisk fotplatta med svart glasyr, höjd ca 42 cm

Något sned form, lagningar, fotplattan senare målad, lockknoppen kompletterad (trä)

Keramik/Porslin, Selected

Prakturna flintgods 1700-tal

Budhistorik (41 bud)
4244911
9 000
4244921
8 800
4244911
8 600
4244920
8 400
4244911
8 200

Slutpris SEK:
9 000
869 EUR, 986 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.