Emile Gallé satsbord

565402

EMILE GALLÉ, satsbord i två delar, Nancy, Frankrike, jugend, omkring 1900, fotställningen i betsad bok, skivorna med intarsiadekor av kustlandskap och katter i valnöt, mahogny, björk, lönn, alm med flera träslag, delarna signerade Gallé, höjd 66-68, det större bordets skiva 48x37 cm

två bord saknas, mindre slitage

Möbler, Övriga möbler, Collection, Design

Emile Gallé satsbord

Budhistorik (67 bud)
4263931
11 000
4263930
10 500
4263928
10 000
4263927
9 800
4263926
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 062 EUR, 1 206 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.