Toni Zuccheri andfågel för Veart Venini

564088

TONI ZUCCHERI (1937-2008), "Fischioni", skulptur av glas, Veart Venini, Venedig, Italien, formgiven 1964, i form av and, slipad mörkgrön glasmassa, ögon i grön, opak vit och röd glasmassa, runt halsen ring i mässing, signerad VeArt Venezia, höjd ca 26, längd ca 52 cm.

HISTORIK: Fåglarna i serien "Fischioni" formgavs 1964 av Toni Zuccheri. Denna storlek förekommer sällan och är också ovanlig då den har ett applicerat band av mässing runt halsen.

Smärre repor undertill

Glas, Konstglas, Design, Selected

Budhistorik (2 bud)

4216098
8 400
4215918
2 400

Slutpris SEK:
8 400
811 EUR, 921 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.