Josef Frank, skrivbord, Svenskt Tenn

566546

JOSEF FRANK, skrivbord, Svenskt Tenn, modell 500, formgivet 1932, mahogny, fronten med fem lådor, draghandtag i mässing, höjd 71, 200x80 cm

LITTERATUR
Jämför Kristina Wängberg-Eriksson och Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivare, Carlssons bokförlag, Stockholm 2014, K 54.

Slitage, fotkryss med lagning/spricka

Möbler, Övriga möbler, Design

Rum 13

Budhistorik (31 bud)
4225372
20 000
4225386
19 500
4225372
19 000
4225383
18 500
4225372
18 000

Slutpris SEK:
20 000
2 014 EUR, 2 288 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.