Rörstrand ''Skåne'' matservis

566367

RÖRSTRAND, "Skåne", matservis, 50 dlr, 1900-talets början, flintgods, dekor i blått, bestående av: 9 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 9 förrättstallrikar, 11 assietter, 4 uppläggningsfat, 1 såssnipa, 3 karrot, 1 soppterrin och fat, mattallrikens diameter ca 24,5 cm

Slitage, 1 karrot med nagg, 2 matttallrikar med båda sprickor och nagg, 1 mattallrik med nagg, 1 mattallrik med spricka, 2 assietter med nagg, 1 djup tallrik med en spricka, 1 djup tallrik med en lagad spricka, glasyrkrackeleringar, vissa delar missfärgade, enstaka ej noterade nagg kan förekomma

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Monter 12

Rörstrand ''Skåne'' matservis

Budhistorik (17 bud)
4225040
4 200
4225024
4217735
3 800
4225021
3 600
4217735
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.