Ampel empirestil

566271

AMPEL, 1800-talets slut, empirestil, för 6 ljus, mässing, delvis svartlackerad, höjd ca 70, diameter ca 48 cm, 6 lösa manschetter medföljer

Slitage, ställvis anlöpning, mindre repor och rester av stearin

Belysning, Taklampor

Rum 15

Ampel empirestil

Budhistorik (9 bud)
4223154
700
4223138
650
4220284
600
4223137
550
4220284
500

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.