Alexander Lervik - Betjänten

566265

ALEXANDER LERVIK (född 1972), "Bruket", "Kon" samt. "Betjänten", ljusstakar och bricka, Tingest, samtliga formgivna 2015, "Bruket" med stomme i mässing och skinn, "Kon" med stomme i askträ och mässing, "Betjänten" i svartlackerat stål med innersida i skinn, höjd ca 14-21 cm, brickan mått ca 21-29

Proveniens: Utställningen "I huvudet på Alexander Lervik", Kulturhuset Stockholm, 6 April-5 Augusti 2018

Smärre vaxrester på ena ljusstaken, i övrigt ringa slitage

Diverse, Design, Tema

Alexander Lervik - Betjänten

Budhistorik (4 bud)

4225409
4225398
850
4213827
500
4213089

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.