Spegel Carl Gustaf Fyrwald

566097

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF (Carl Gustaf Fyrwald, spegelfabrikör i Stockholm 1776 - 1825/32), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierat glas, 152x64 cm

Kortad senare krön, fasettslipat glas

Speglar

Rum 2

Spegel Carl Gustaf Fyrwald

Budhistorik (6 bud)
4221572
3 200
4215733
4215687
1 700
4211236
1 600
4208448

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.