Rosenthal ''Maria Björnbär'' kaffe- och matservis

566060

ROSENTHAL, "Maria Björnbär", kaffe- och matservis, 84 dlr, 1900-talets andra hälft, porslin, Tyskland, bestående av: 12 mattallrika, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 2 stora upplägningsfat, 2 mindre upplägningsfat, 2 smörfat, 2 karott, 2 såsskålar, 1 kaffekanna, 10 kaffekoppar med fat, 8 moccakoppar med fat, 2 moccafat, 2 små fat, 1 sockerskål, 1 gräddkanna samt 1 kanna

En förrättstallrik med en nagg, en djup tallrik med en nagg, slitage, enstaka nagg kan förekomma

Keramik/Porslin

Monter 4

Budhistorik (13 bud)
4221491
3 400
4221114
3 200
4220952
4220951
2 800
4220950
2 600

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.