Rörkelsehållare i form av en dräke

566044

RÖKELSEHÅLLARE, porslin, Kina, 1900-talets början, i form av en drake, med blanc de chine glasyr, höjd ca 13 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

En av drakens horn med ett mindre nagg, ytsmuts, bruksslitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Budhistorik

2018-08-29 kl 19:10
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.