Cigarettetui 1900-talets början

565957

CIGARETTETUI, invändigt förgyllt silver och silver med lila guilloché emalj dekor samt vit- och svart emalj dekor på kanten, Louis Kuppenheim (verksam ca 1900-40), Pforzheim, Tyskland med svenska importstämplar, med graverad inskription, höjd ca 8.5x7.5 cm, totalvikt ca 132 g, originaletui medföljer

Bruksslitage, mindre repor

Silver

Monter 19

Budhistorik (4 bud)

4224576
4224575
950
4215929
700
4214908

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.