Brosch 18 k guld pärlor

565866

BROSCH, 18 k guld, dekor med 6 naturliga svenska flodpärlor från pärlälven, Jokkmokk, Fritz Olsson, Luleå 1954, längd 6,2 cm, vikt ca 14,4 g

Pärlälven, vattendrag i Lappland (Norrbottens län), 139 km långt, biflöde till Lilla Luleälven, avrinningsområde 2296 km². Källan finns i Arjeplogs kommun, men i stort sett hela älven flyter genom Jokkmokks kommun. Den rinner genom sjöarna Peuraure, Karats och Piertinjaure, för att slutligen i Purkijaure förena sig med Lilla Luleälven, några mil väster om Jokkmokk. Älven är omtyckt av sportfiskare. På 1700-talet fiskades flodpärlmusslor i älven, därav älvens namn.

Visst pärlemorslitage, en pärla med spricka

Guld/Smycken

Brosch 18 k guld pärlor

Budhistorik (3 bud)

4215050
4215049
700
4215045

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.