Anderserik Sköld texilobjekt/skulpturer

565813

ANDERSERIK SKÖLD (född 1947): Centerkvinna samt Greven och betjänten (Ian Wachtmeister & Bert Karlsson), (2) textilobjekt/skulpturer, tyg och sömnad på trästomme, etikettsignerade, betitlad och daterade 1991, höjd ca 38-50 cm

HISTORIA: Anderserik Sköld, Edsbyn, är en konstnär som förvaltar det naivistiska arvet efter autodidakta hälsingekonstnärer som Lim-Johan

Konst, Skulpturer, Diverse

Budhistorik (1 bud)

4219598
2018-08-28 09:23:01

2018-08-28 kl 10:10
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.