Kavallerisabel

565792

SABEL, 1900-talets början, kavallerimodell, klingan eneggad med blodränna, parerplåt i stål, balja i stål, längd ca 105 cm

Ställvis spår av rost, åldersrelaterat slitage

Vapen/Medaljer

Kavallerisabel

Budhistorik (10 bud)
4220837
1 600
4218844
4218715
1 400
4216605
1 300
4205294

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.