Värja

565787

VÄRJA, 1900-talets första hälft, etsad och delvis förgylld klinga med texten "Konungen" samt. "Faderlandet" på vardera sida, samt. lilla riksvapnet på bägge sidorna, fäste och parerstång i mässing, balja i läder med mässingsfästen, stämplad Militär Ekiperings Aktiebolag, längd ca 96 cm

Slitage på baljan och handtaget

Vapen/Medaljer

Hylla 2

Värja

Budhistorik (18 bud)
4219647
3 200
4219622
4216135
2 800
4215491
2 600
4213277
2 400

Slutpris SEK:
3 200
309 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.