Soffa sengustaviansk

565685

SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, stockholmsarbete, med träskuren dekor av bandfläta och fleuroner, kannelerade ben med bladhöster, bemålad, lösa sittdynor och ryggplymåer, sitthöjd ca 45, höjd ca 79, 185x76 cm

Slitage, färgbortfall, skador på dekor, förstärkningar, senare målning, stoppning och klädsel

Möbler, Soffor

Rum 11

Soffa sengustaviansk

Budhistorik (24 bud)
4207693
9 400
4220667
9 200
4207693
9 000
4220666
8 800
4207693
8 400

Slutpris SEK:
9 400
907 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.