Bruno Mathsson fåtölj Karin hög med fotpall

565653

BRUNO MATHSSON (1907-1988), fåtölj och fotpall, "Karin hög", Dux, 1970-tal, stomme av förkromat stålrör på hjultrissor, knapphäftade plymåer med klädsel i grå bomullstextil, höjd ca 90 cm, sitthöjd ca 35 cm, pallens höjd 33, 65x65 cm

Bruksslitage, smärre reva i fåtöljens sittplymå

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 3

Budhistorik (23 bud)
4221311
5 000
4221309
4 800
4221302
4 600
4221300
4 400
4221231
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.