Skålar ur serien Pungo av Stig Lindberg

565641

STIG LINDBERG (1916-1982), skålar, 2 st., "Pungo", stengods, Gustavsberg 1950-/60-tal, modellen formgiven 1953, vit glasyr, stämplade GUSTAVSBERG SWEDEN, längd ca 26 och 35,5 cm

Obetydliga repor, den mindre skålen med utvändig smärre glasyrmista

Keramik/Porslin, Design

Monter 9

Budhistorik (6 bud)
4219737
550
4211592
500
4211592
4209116
4211035

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.