Delar till servisen "Fågel blå" från Rörstrand

565615

RÖRSTRAND, "Fågel blå", mat-, kaffe- och teservisdelar, 58 delar, 1970-tal, bestående av 20 + 2 kaffekoppar med totalt 16 fat, 7 tekoppar med 8 fat, 7 flata tallrikar, 9 assietter, 2 förrättstallrikar, 2 små fat, sockerskål med lock, mjölkkanna, gräddkanna, 2 flata tallrikar, 1 djup, 1 tekopp med fat, 2 assietter med något olika dekor, dekor av blå fågel på kvist samt blommor, kaffekopparnas diameter 8,5-9 cm, tekopparnas diameter 10 cm, de flata tallrikarnas diameter 24 cm, medföljer två förrättstallrikar med annorlunda dekor och texten "Lycklig fart för Sweriges flaggor, ständig gång för Swenska waggor", undertill försedda med silverplakett daterad 1970

Dekoren ritad av Philip Boivie ca 1750

Ca 5 tefat med nagg, ca 4 kaffefat med nagg, djup tallrik med nagg, 2 flata tallrikar med nagg, 1 förrättstallrik med silverplakett med nagg, bruksslitage förekommer med repor

Keramik/Porslin

Delar till servisen

Budhistorik (4 bud)

4218154
1 400
4212536
1 300
4208753
600
4205981
500

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.