Spegellampetter 1700-tal gustavianska

565605

SPEGELLAMPETTER, 1 par, förgyllda och bronserade, 1700-talets slut, gustavianska, oval form, skuren dekor av lagerblad samt pärlstav, kron med rosett och fleuron, ljusarm i mässing, höjd ca 54 cm

Lagningar, senare förgyllning/bronsering, ljusarmarna senare, slitage, senare fast äldre glas

Diverse, Speglar, Selected

Budhistorik (38 bud)
4221133
37 000
4221129
36 000
4221126
35 000
4221122
34 000
4221124
34 000

Slutpris SEK:
37 000
3 571 EUR, 4 055 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.