Kolteckning daterad 1923 av Karl Nordström

565548

KARL NORDSTRÖM (1855-1923), "Den gamla eken Drottningholm", signerad KN och daterad 1923, kolteckning ca 47x62,5 cm

PROVENIENS: Inköpt av nuvarande ägares far på Svensk-Franska konstgalleriet i Stockholm 1923. Priset var då 350 kronor men efter ett lyckosamt prutande köptes den för 300 kronor.

Ej examinerad ur ram, gulnad

Rum 6

Budhistorik (7 bud)
4216220
3 800
4216020
3 600
4215821
3 200
4214440
600
4210167
550

Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.