Glasstop från 1700-talet

565538

STOP MED LOCK, glas, Tyskland 1700-talets andra hälft, rikligt graverad dekor av häst, bladrankor och devis "Gafer und gras iftmen fras" (?), höjd inklusive lock ca 22 cm

Hänkeln med skada/nagg nedtill, lockknoppen med tillverkningsdefekt, åldersbetingat slitage

Glas, Övrigt glas

Glasstop från 1700-talet

Budhistorik (3 bud)

4216196
4212560
4208488

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.