Vårt vackra Stockholm etsning Carl Larsson

565513

CARL LARSSON ETSNING. Vårt vackra Stockholm. Utgivet till förmån för Daniel Fallström-fonden. Stockholm (Bröderna Lagerström) 1920.
4to (323x24 cm). 1 etsning av Carl Larsson, monogramsignerad av Karin Larsson samt 39 planscher efter Henry B. Goodwin, Upplaga i 200 exemplar, detta nr 16.
Samtida skinnband, gulddekor på pärmar, gulddekorerad rygg (något nött rygg), helt guldsnitt. Marmorerad pappkassett. Exlibris.

Böcker/Kartor, Bibliofilupplagor, Konst, Grafik

Monter 30

Budhistorik (24 bud)
4216050
6 800
4216077
6 600
4216050
6 400
4216064
6 200
4216050
6 000

Slutpris SEK:
6 800
685 EUR, 778 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.